Запушени маточни тръби - възможно ли е забременяване?
25/01/2021 25/01/2021, 16:10:14 Модерни Родители
25/01/2021
Маточните тръби (наричани още фалопиеви тръби) са две тънки тръбички, които придвижват зрялата яйцеклетка от яйчника до матката. Разположени са от двете страни на матката и са дълги средно 10-12 см. В тях се случва оплождането, след което яйцеклетката достига до матката и се имплантира във вътрешната ѝ повърхност.
Запушените маточни тръби могат сериозно да възпрепятстват оплождането.
Какво представлява запушването на маточните тръби?
Запушването може да бъде едностранно или двустранно както и частично или пълно. При частичното запушване има известна проходимост на тръбите, макар и намалена, докато при пълното – такава липсва.
Частичното запушване може да доведе до извънматочна бременност, тъй като яйцеклетката може да бъде оплодена в единия край на тръбата, но да не успее да достигне до матката. В такъв случай тя или ще спре развитието си или ще започне да се развива в тръбата, което е опасно състояние.
Понякога във фалопиевите тръби може да се наблюдава възпалителен процес. Той води до натрупване на течност, която не може да се резорбира и запушва тръбата.
Причини за запушването на маточните тръби
- Хронични или недоизлекувани възпаления – най-често става дума за сексуално преносими инфекции като хламидия, микоплазма, уреаплазма и гонорея, последствия след аборт, послеродови инфекции. Всяко възпаление, което не се лекува навреме може да причини усложнения или да се превърне в хронично;
- Сраствания след коремни операции, спукан апендицит;
- Ендометриоза – може да доведе до хронично възпаление в малкия таз, „шоколадови“ яйчникови кисти и сраствания на фалопиевите тръби;
- Предходна извънматочна бременност;
- Употреба на вътрематочна спирала;
Рисковите фактори за запушване на маточните тръби са:
- Честа сменя на сексуалните партньори и практикуване на необезопасен секс, което повишава риска от инфекции;
- Ендокринни заболявания като диабет, нарушения във функцията на щитовидната жлеза;
- Понижен имунитет;
- Използване на вътрематочна спирала като средство за контрацепция;
Какви са симптомите?
Симптоми обикновено липсват и повечето жени научават за състоянието си след неуспешни опити за зачеване. В зависимост от причината за запушването може да се използват като насока признаците на основното заболяване – тазова болка, силно болезнена менструация, болка в кръста, симптоми на вагинална инфекция (течение, сърбеж, парене).
Как се поставя диагнозата?
Диагнозата се поставя най-често чрез два метода:
Хистеросалпингография (цветна снимка) – представлява рентгеново изследване, което дава възможност за визуализиране на маточните тръби. Влива се контрастно вещество в матката и се наблюдава движението на течността от шийката към тръбите. Изследването обикновено се прави около 7 дни след края на менструацията и преди овулация.
Лапароскопското изследване е друг метод за диагностика на запушване на маточните тръби, а понякога се използва съвместно с цветната снимка.
Използва се и за диагностика на ендометриоза и други заболявания на органите в малкия таз.
Може ли да се забременее със запушени тръби?
Отговорът зависи от степента на запушване също и от факта доколко са засегнати тръбите. Ако само едната тръба е запушена, зачеването е напълно възможно, в случай, че нямате друг репродуктивен проблем. Когато и двете тръби са запушени обаче се налага лечение. То може да включва хирургична намеса, при която се отстраняват удебелявания и евентуални сраствания. В някои случаи може да се използва метод с въвеждане на въглероден двуокис под налягане в маточните тръби с цел отпушване и осигуряване на проходимост. Това обаче не винаги работи. Важна е причината за запушването и степента на непроходимост. При възпаление на тръбите може да се включат медикаментозна терапия и витамини. В някои случаи може да се отстрани възпалената тъкан или да се стигне до премахване на тръбата.
Ако зачеването по естествен път не е възможно, се прибягва до инвитро оплождане.
Tweet