Първи симптоми на настинка и грип при децата - как да реагираме?

10/02/2023, 14:54:42
Първи симптоми на настинка и грип при децата - как да реагираме?

10/02/2023

    Децата често боледуват от остри вирусни инфекции, особено след като започнат да посещават детско заведение – ясла или градина. Много родители се питат има ли нещо, което могат да предприемат при първи симптоми за да „пресекат“ настинката? Истината е, че панацея няма и щом вирусът е влязъл в организма ще отнеме няколко дни преди детето да се възстанови. Това, което можем да направим е да облекчим симптомите и да подпомогнем този процес като намалим риска от усложнения и дълго боледуване.

    Първа помощ при настинка

    Давайте много течности

    Важно е организмът да се поддържа хидратиран. Малките деца са склонни към обезводняване, особено ако имат висока температура или вирусът протича с разстройство или повръщане. Много често през първите дни детето губи апетит и може да не приема достатъчно течности. Предлагайте му често топъл плодов или билков чай с мед, айран, топло мляко, натурален сок, вода. Подходящи билки са: ехинацея, лайка, мащерка, мурсалски чай.

    Може да включите имуностимулатор или витамини

    Удачно е да започнете да давате на детето витамини Ц и Д в подходящи за възрастта му дози. През първите дни на настинката може да започнете прием на сок от черен бъз, чай от шипка или ехинацея, добавки с бета глюкан. Може да опитате и природни противовирусни средства, въпреки че техния ефект е спорен. Все пак хранителните добавки, предназначени за деца са безобидни в препоръчителните дози. Не давайте лекарствени противовирусни средства от типа на Инозин (Изопринозин напр.) без консултация с лекар!

    Промивайте носа

    Хремата и запушения нос са особено мъчителни за децата, а и за цялото семейство. Опитайте промиване на нослето с морска вода. Може да използвате и спрей с добавки от колоидно сребро, прополис, ехинацея, евкалипт. Капките с етерични масла не се препоръчват при деца под 5 годишна възраст без консултация с лекар, поради риск от алергична реакция. Промивките с физиологичен разтвор са абсолютно безвредни и могат да се правят толкова често, колкото е необходимо.

    Симптоматични лекарства

    Ако детето има висока температура над 38.5 градуса е удачно да използвате нестероидни противовъзпалителни лекарства като Парацетамол и Ибупрофен. Изберете едното от двете лекарства и го давайте през определените на листовката интервали. Ако се налага може да редувате двата препарата през интервал от 4 часа като внимавайте да не надвишите максималната дневна доза на всеки от тях. Ако температурата е по-висока от 39 градуса и не спада с помощта на Парацетамол или Ибупрофен може да използвате течен Аналгин под формата на капки или сироп.

    Ако носът на детето е много запушен и нарушава сънят му приложете спрей или капки с ксилометазолин.

    Как да свалим температурата?

    Ако температурата не е много висока може да опитате да я свалите с домашните средства. Няколко рецепти:

    • Равни количества хладка вода и оцет се смесват и се поставят мокри компреси на челото, сгъвките на ръцете, а на краката се обуват мокри чорапки.
    • Отделете белтъците на 2-3 яйца, разбийте ги за минута и намажете с тях стъпалата на детето. Яйчния белтък, подобно на охлаждащ гел, абсорбира излишната топлина от тялото.
    • Сложете резенчета суров картоф върху челото.

    Изкъпете детето като започнете с топла вода, чиито градуси трябва да са около телесната му температура. Намалявайте температурата на водата постепенно като може да стане леко хладка, но в никакъв случай студена!

    Топъл душ

    Парата от топлата вода в банята облекчава дишането, успокоява кашлицата и запушения нос. Освен това затоплянето на тялото стимулира производството на бели кръвни клетки, които се борят с инфекциите и подпомага оздравяването. Изкъпете детето за по-дълго от обикновено, оставете го да си играе под душа или във ваната. Не практикувайте това докато детето има висока температура!

    Проветрявайте стаята

    Проветрявайте помещенията у дома по няколко пъти на ден чрез широко отваряне на прозореца за няколко минути. Когато времето позволява изведете детето на кратка разходка. Свежият въздух ще му се отрази добре. Не излизайте само при много силен вятър, гъста мъгла или когато запрашаването на въздуха е над нормите.

    Как да се справим с кашлицата?

    При поява на кашлица е важно да заведете детето на лекар, който да определи нейния тип и съответното лечение. Това е задължително в случай, че кашлицата е съчетана с висока температура и влошено общо състояние, както и ако продължава много дълго. В случай, че температурата спада и общото състояние на детето е добро, може да опитате да облекчите кашлицата в къщи.

    При наличие на суха кашлица е важно да осигурим добра хидратация чрез прием топли течности като чай, мляко или плодови сокове. Добре е да следим влажността вкъщи и да я поддържаме между 50 и 60%. Ако се налага купете овлажнител за въздух.

    Инхалациите с физиологичен разтвор също могат да бъдат полезни при суха кашлица. Ако детето е над 4 години може да използвате билкови сиропи за кашлица. Отхрачващи средства трябва да се прилагат само след консултация с лекар.

    Влажната кашлица най-често се дължи на секрети и слуз в дихателните пътища. Освен приема на топли напитки, ще помогне честото промиване на носи и използването на аспиратор за почистване на секретите.

    Домашни рецепти при кашлица:

    • Чаша топло прясно мляко, подсладено с мед и 1 пакетче ванилия се приема на малки глътки.
    • Една черна ряпа се издълбава до получаване на кладенче. Напълва се с мед и се изчаква докато се образува сок. Получената течност се приема по 1 чаена лъжичка 3 пъти дневно.
    • Успокояващ компрес – гърдите се намазват с мед и се поръсва със сода за хляб. Отгоре се покрива с вестник, надупчен с игла и се престоява така поне 2 часа.
    • Смесете 1 лъжица мед, 1 чаена лъжичка настъргван джинджифил и 1 чаена лъжичка лимонов сок и дайте сместа на детето.

    При децата над 6 години може да опитате инхалация над тенджера с гореща вода, в която сте добавили сода за хляб или морска сол. Този метод не е подходящ при по-малки деца поради риск от изгаряне.

    Кога да заведем детето на лекар?

    • Температурата се задържа висока в продължение на повече от 4-5 дни;
    • Силна кашлица, която смущава съня на детето в съчетание с висока температура и обща отпадналост;
    • Поява на затруднено дишане, хрипове или свирене в гърдите;
    • Поява на болка в гърдите;
    • Детето се оплаква от болка в ухото;
    • Отказ от прием на храна или течности;
    • Детето е необичайно сънливо, отпуснато и отпаднало;
    Тагове:




    Децата често боледуват от остри вирусни инфекции, особено след като започнат да посещават детско зав

    Имейл бюлетин

    Изпрати