12 гестационна седмица

03/12/2019, 14:19:47
12 гестационна седмица

03/12/2019

    Дванадесета гестационна седмица е в края на първия триместър и повечето от неприятните оплаквания като гадене, повръщане, умора вече започват да намаляват.

    Бебето

    Дължина: 6-9 см.

    Тегло: 10-15 гр.

    Бебето расте много интензивно, в началото на тази седмица неговата дължина е около 6-7 см. Движи се все по-активно, въпреки че още не го усещате. Главата все още е несъразмерно голяма спрямо тялото. Това се дължи на факта, че мозъкът се развива по-бързо от останалите органи.

    Започват да се появяват някои рефлекси като сученето и бебето вече си смуче пръстчето!

    Външните полови органи са оформени, но още е рано да се каже категорично полът чрез ултразвук. Панкреасът е напълно оформен и вече произвежда инсулин, а бебето абсорбира глюкоза и захари.

    През тази седмица активно се развиват далак, черен дроб и костен мозък. Хипофизата е започнала да функционира и вече произвежда хормони. Нервната система е развита до толкова, че плода вече може да усеща болка.

    Бъдещата майка

    Възможно е коремът ви да е нараснал до толкова, че старите дрехи да не ви стават, особено ако това не е първа бременност за вас. Ако обаче все още нямате ясно оформено коремче, това не е повод за притеснение, при някои жени се случва и доста по-късно.

    Ако все още страдате от гадене и умора, най-вероятно ще започнат да преминават и след 2-4 седмици ще утихнат съвсем.

    Може да забележите потъмняване на цветът на ареолите или поява на лунички по откритите части на тялото. Това се дължи на т.нар хлоазма – пигментна активност, предизвикана от бременността. Въпреки, че пигментациите най-често изчезват след раждането все пак е желателно да вземете мерки, като използвате слънцезащитни продукти за откритите части на тялото, особено през летния сезон.

    През тази седмица образуването на плацентата е приключило и опасността от спонтанен аборт намалява многократно.

    Полезни съвети

    Между 11-та и 13-та седмица се прави първият скрининг за вродени аномалии в плода. Скринингът включва ултразвуково изследване, при което се измерват нухална транслуценция, назалната кост, изследване на дясната сърдечна клапа и малък съд в черния дроб на плода. Също така се взима венозна кръв на бъдещата майка за изследване на продукти на плацентата. След това на база параметрите, специална софтуерна програма изчислява рискът плодът да е със Синдром на Даун.

    Изследването не установява категорично дали бебето е със синдрома на Даун, а изчислява само вероятността затова. Ако рискът е повишен, Вашия лекар ще ви препоръча друго изследване – амниоцентеза, което ще установи дали има генетично изменение. Извършва се след 15 г.с.

    Скринингът за синдром на Даун е пожелание на родителите и е препоръчителен при фамилна анамнеза за генетични заболявания или възраст на родителите над 35 години.

    През тази седмица или следващата седмица се прави и първата фетална морфология, при която се оглеждат органите на плода и се оценява развитието им. Извършва се чрез преглед с ултразвук.

    Здравословното хранене, приемът на фолиева киселина и умереното движение трябва да продължат и през тази седмица. Може да потърсите клубове по гимнастика или йога за бременни. Упражненията ще подготвят мускулите на таза и перинеума за предстоящото натоварване, свързано с износването на бременността и раждането.

    Тагове:




    Дванадесета гестационна седмица е в края на първия триместър и повечето от неприятните оплаквания ка

    Имейл бюлетин

    Изпрати