10 гестационна седмица
03/12/2019 03/12/2019, 14:13:50 Модерни Родители
03/12/2019
През 10 гестационна седмица бременността вече може да е започнала да ви личи леко, особено ако не е първа. При повечето жени обаче все още няма забележими промени във външния вид. Продължават симптомите от предишните седмици, дори може да се засилват.
Бебето
Дължина: 3-4 см.
Тегло: около 5 гр.
Ембрионалният период е завършил и бебето може да се нарече фетус или зародиш. Функционират по-голяма част от жизненоважните органи като: мозък, бъбреци, черен и бял дроб, но все още продължават да се развиват. Образували са се кръвоносните съдове, появили са се първите зъбни зародиши. Главата на бебето е почти толкова голяма колкото останалата част от тялото му. Мозъкът му се развива изключително бързо. Плацентата започва да функционира. Бебето се движи активно в матката, но все още е прекалено малко и майката не усеща неговите движения.
Оформят се ноктите на ръцете и краката. Лицето е почти оформено. Развиват се вкусовите рецептори.
Бъдещата майка
Матката продължава да расте и вече е с размера на грейпфрут. Гаденето и умората продължават, а настроението ви може да е променливо. Това се дължи на хормоналните промени в организма и е напълно нормално. Възможно е дрехите вече да ви отесняват. Честото уриниране и запекът може да ви съпътстват през цялата бременност.
Полезни съвети
Здравословното и балансирано хранене ще ви помогне не само да се чувствате по-добре и да запазите добрата си фигура, но и е от ключово значение за развитието на бебето. Магнезият е важен за растежа на костите и мускулите на бебето, както и намалява риск от нежелани контракции тъй като отпуска мускулатурата на матката. Намира се в ядки, соя, семена, авокадо, банан, спанак.
Витамин А е необходим за здравето на дробовете и кожата на бебето, както и за вашите очи, коса, кожа, нокти, имунна система. През първия триместър бебето изгражда запаса си от витамин А, затова е добре да си го набавяте ежедневно. Той се съдържа в моркови, тиква, спанак, кейл, грах, чушки, пъпеш, праскови, череши, сушени кайсии, черен дроб, риба, яйца.
За да намалите неприятното прилошаване хапвайте на често и по-малко. Опитайте с цитруси или вода с малко лимонов сок. Дръжте на нощното шкафче пакетче солети или обикновени бисквити и хапвайте малко сутрин преди да стане от леглото.
Ако бременността ви протича без усложнения не пренебрегвайте физическата активност. Ходете повече пеша или тренирайте умерено, без да натоварвате коремните мускули.
Може да планирате скринингът за Синдром на Даун, който се извършва между 11 и 14 г.с.
Продължете приемът на фолиева киселина поне още 3-4 седмици или докато не ви каже Вашия лекар.
Tweet