Детето не споделя играчките си
20/01/2021 20/01/2021, 11:25:30 Модерни Родители
20/01/2021
Добре позната сцена на детската площадка – мъниците си играят и на всеки 5 минути крехкото спокойствие е нарушено от писъци, сълзи, хапане, бутане, дърпане и други форми на саморазправа в опит да се запази владение над желаната играчка и да не се преотстъпи на друго дете.
В такива моменти родителите често изпитват неудобство и правят опити да убедят детето си да сподели играчката или дори насилствено му я изтръгват от ръцете и да я дават на друго дете. Не е добре да възпитаваме егоисти, нали? А и това са само едни играчки, какво толкова?
Всъщност, да, хубаво да възпитаме детето си да не бъде егоист и да споделя, но не и като не уважаваме чувствата и вещите му. За нас това са само „едни играчки“, но за детето те са ценни, любими и важни. И негови.
Прекаленото настояване детето да преотстъпи играчката или директното взимане от ръцете му, защото сме по-силни, всъщност задълбочават проблема и го карат още по-войнствено да брани вещите си, не само от другите деца, но и от собствените си родители.
Когато се каже, че нещо е ваша собственост, то означава, че друг няма право да се разпорежда с него. Насилственото отнемане на вещите кара детето да се чувства безпомощно и неуверено.
Вместо да настоявате детето да даде играчката на мига, оставете го търпеливо само да прецени дали иска да я преотстъпи или не. Давайки му право на избор, вие показвате уважение към чувствата и вещите му и му давате да разбере, че те са негова собственост. Уверените деца спокойно споделят играчки с връстниците си защото знаят, че няма нужда да ги бранят яростно.
Как да научим детето да споделя доброволно?
Говорете с детето и му обяснете, че играта е много по-забавна когато споделяме играчките си и че е нормално другите деца да проявяват интерес към неговите вещи, както и то към техните. Кажете му, че не е длъжно да дава играчките си, но ако го направи ще се забавлява много повече с приятелчетата си. Когато излизате навън и детето поиска да вземе някоя играчка, попитайте го дали е готово да я сподели с останалите. Най-добре е ако има играчки, които то пази много ревностно и не му е приятно да преотстъпва, те да не се изнасят навън или поне не на много оживени места където вероятността да възникне конфликт е огромна.
Разберете се с детето, че при нужда ще приберете играчката на сигурно място в чантата си. Ако това се случи, нека то да участва в прибирането, тъй като ако просто грабнете играчката, вие я отнемате не само от другите деца, но и от собственика ѝ.
Разбира се, за да разбере и осмисли всичко това детето трябва да е достигнало определено ниво на зрялост, което трудно може да стане преди 3 годишна възраст. При по-малките деца, в конфликтна ситуация, най-добре работи подходът с отвличане на вниманието. Опитайте да разсеете детето, което иска чуждата вещ като предложите друго играчка или заиграете децата с нещо друго. Дори и при по-малко дете е добре да говорите и разяснявате какво правите и защо го правите. Предложете му да приберете играчката далеч от погледите на другите деца, които бързо ще забравят за нея.
Ако очаквате гости, опитайте да се разберете предварително с детето да скриете играчките, които не иска да споделя с другите деца и подгответе една кутия с играчки, които е склонно да предостави по време на гостуването.
Не забравяйте, че учейки децата си да бъдат щедри и да споделят, не трябва да ги лишаваме от друго много важно умение – умението да отказваш.
Ако детето не иска да върне чужда играчка на притежателят ѝ?
В тази ситуация важи същото правило – играчката принадлежи на собственика. Той решава дали и за колко време да я преотстъпи на друг. Ако детето ви играе с чужда играчка и притежателят ѝ си я поиска, то трябва бързо да върнете играчката. Децата под 3-4 години нямат добре развито чувство за „твое-мое“ и смятат, че всичко, което е в ръката им в този момент им принадлежи. Затова е възможно детето ви да протестира, но трябва да се намесите категорично като вземете играчката и я върнете на притежателя ѝ. Много вероятно е детето ви да се разстрои и това е напълно в реда на нещата. Обяснете му, че както то, така и другите имат право да решават кой да играе с техните играчки и за колко време. Проявете търпение и изчакайте да се успокои колкото и време да отнеме това.
Tweet