19 гестационна седмица

23/06/2020, 09:26:38
19 гестационна седмица

23/06/2020

    Бебето

    Тегло: 240 гр.
    Дължина: 23 см.

    Движения на бебето стават все по-изразени, но все още се усещат слабо, тъй като теглото му е доста малко. Възможно е дори още да не сте усетили първите ритничета, но това ще се случи през близките седмици. Бъбреците на бебето вече отделят урина, появява се първата коса по скалпа.

    Бъдещата майка

    Възможно е да забележите, че се изморявате по-лесно, което е напълно нормално, така че не се претоварвайте. Може да усещате леки пробождания в мускулите и сухожилията, които поддържат долната част на корема, което е в реда на нещата.

    Симптоми през 19 гестационна седмица:

    Замаяност

    Ако се чувствате отпаднали или имате световъртеж, не се тревожете – това е характерно за този период на бременността. Нарастващата матка притиска куха вена кава, която представлява голям кръвоносен съд, а това от своя страна води до проблеми с оросяването на мозъка и крайниците.

    В случай, че световъртежът много ви притеснява, консултирайте с лекаря, тъй като за него може да има и други причини – ниска кръвна захар, анемия, внезапно спадане на кръвното налягане. Избягвайте да ставате от леглото твърде рязко. Хранете се редовно и приемайте достатъчно течности.

    Болка в кръста

    Болките в кръста и ниско в корема са обичайни за втория и третия триместър. Дължат се на тежестта на матката и опъването на връзките и лигаментите в нея. Не сменяйте рязко позицията си за да избегнете внезапното им разтягане.

    Запушен нос

    Често срещан проблем, който може да е особено неприятен. Опитайте промивки на носа с морска вода и се уверите, че влажността в спалнята е в граници – 50-60%.

    Мускулни крампи

    Може да издават дефицит на магнезий или лека дехидратация. Приемайте достатъчно течности и ако крампите станат много чести и силни, консултирайте се с проследяващия лекар.

    Повишен апетит

    Засиления апетит е нормално явление през втория триместър. Наблягайте на зеленчуци, месо, риба, яйца, плодове. Уверете се, че пиете достатъчно вода, тъй като понякога жаждата може да бъде сбъркана с глад.

    Прегледи и изследвания

    Между 18 и 22 г.с. се извършва фетална морфология, при която чрез ултразвук се оглеждат детайлно органите на плода.

    До 19 г.с. може да се извърши и амниоцентеза, по преценка на лекаря, в случай, че има повишен риск за раждане на дете със синдром на Даун или друга генетична аномалия.





    Бебето Тегло: 240 гр.Дължина: 23 см. Движения на бебето стават все по-изразени, но все още се усещ

    Имейл бюлетин

    Изпрати