18 гестационна седмица
23/06/2020 23/06/2020, 09:21:56 Модерни Родители
23/06/2020
Бебето
Тегло: 190-200 гр.
Дължина: 20-22 см.
Бебето с размерите на малка глава лук. Расте активно, тренира мускулите си и извършва най-разнообрази действия в корема на мама – прозява се, хълца, рита с крачета, маха с ръчички, върти се, смуче палеца си.
Бебето вече може да чува звуци от външната среда. Нервната система се развива бурно, а в мозъка се оформят възприятията – слух, обоняние, мирис, усещане за допир.
Ако бебето е момиченце, през тази седмица се оформят фалопиевите тръби и матката.
Бъдещата майка
През тази седмица вече може да усетите първите движения на бебето. Бременността вече видимо личи и нарастващия корем може да ви създава дискомфорти от различно естество – време е да смените дрехите си с по-свободни или с такива за бременни. Спането по корем също вече е невъзможно. Специалистите съветват бременните жени да спят основно на лявата страна за да се избегне притискането на аортата и долната куха вена кава, което нарушава кръвообращението.
Симптоми през 18 гестационна седмица:
Подуване на краката и ръцете
Подуването на крайниците се дължи на задържането на течности. Обикновено е по-силно изразено през лятото и в края на деня. Въпреки, че като цяло е характерен симптом за втория и третия триместър, обсъдете го с проследяващия лекар, тъй като в редки случаи, то може да е свързано с прееклампсия. Ако отоците са чести, внезапни и особено силно е нужно да се проследи кръвното налягане и да се изследва урината за наличие на белтък.
Мускулни крампи
Крампите на краката са обичайни през бременността, но могат да бъдат признак за дехидратация, така че не е зле да увеличите приема на течности, ако често страдате от мускулни спазми.
Болка в кръста и гърба
Нарастващия корем леко измества центъра на тежестта, което може да доведе до дискомфорт в кръста и гърба. Избягвайте да стоите дълго време прави или да седите в неудобна поза. Внимавайте с резките навеждания и изправяния.
Разширени вени
Растящата матка оказва натиск върху вените в малкия таз и нарушава венозния поток към краката. Това може да доведе до разширени вени или да влоши състоянието на вече появили се такива. Избягвайте да носите тесни дрехи и обувки и се консултирайте с лекаря ако чувствате болка или сърбеж в краката.
Прегледи и изследвания
Между 18 и 22 г.с. се извършва т.нар фетална морфология, която проследява детайлно органите и системите на плода.
Ако се налага извършването на амниоцентеза, срокът за това е до 19 г.с. Тя се препоръчва при повишен риск за раждане на дете с генетично заболяване или при лош резултат от биохимичния скрининг.
Tweet