Какво усеща и чува бебето в утробата
09/05/2020 09/05/2020, 10:26:56 Модерни Родители
09/05/2020
Доказано е, че сетивата на бебето се оформят и започват да функционират още преди неговата поява на бял свят. Зрението, слухът и обонянието се развиват още в ембрионална фаза и благодарение на това бебето усеща, чува и разпознава стимули, идващи от външната среда, като аромати, звуци, светлини.
Осезанието
Смята се, че още през втория месец от бременността, ембрионът може да усети допира до носа или устните си. Тази способност се развива удивително бързо и цялата повърхност на кожата става чувствителна около 12 г.с. Опитът на лекарите показва, че бебето демонстрира явни реакции на отбягване - опитва да се отплува когато към него се приближи игла за амниоцентеза и реагира на трансдюсера на ехографа.
Смята се също така, че нероденото бебе усеща температурни промени.
До 32 г.с. почти всяка част от тялото на бебето е чувствителна към болка, натиск, студ, топлина.
Зрението
Зрението започва да се развива 4 седмици след зачатието. Клепачите на бебето остават затворени до 26 г.с. докато се развият напълно ретините на очите. След 26 г.с. очите се отварят и бебето започва да мига. Още от 18 г.с. въпреки, че очите на бебето са затворени, ретините му долавят малки количества светлина, проникващи в матката когато майката е изложена на силна светлина. До 33 г.с зениците регистрират светлина и се свиват и разширяват като позволяват на бебето да вижда неясни образи. Изследвания показват, че в последните седмици преди термина, при насочване на ярка светлина към корема на майката, пулсът на бебето се учестява и то се обръща по посока на светлината. Не правете подобни опити в домашни условия, тъй като излагането на ембрион или преждевременно родено бебе на ярка светлина, преди да е готово, може да повреди очите му.
Слухът
Подобно на зрението, слуховото възприятие започва да се оформя още 4 седмици след зачеването. Направени експерименти показват, че бебетата, на които е пускана определена музика (например класическа) често по време на бременността, реагират положително когато чуят същата мелодия, първите дни или седмици след раждането.
Повечето хора си представят, че матката е тихо място и бебето е напълно изолирано от шумове. Това обаче далеч не е така. Бебето чува кръвта, която шумно се движи по кръвоносните съдове на майката, бълбукането на корема й, гласът й, както и шумове от външната среда. Ушите на бебето са напълно оформени около 24 г.с. Но още от 18 г.с. слуховите неврони са се развили до толкова, че бебето е способно да чуе биенето на сърцето на майка си и кръвта, която се движи през пъпната връв.
То дори се стряска от силни шумове, макар че майката все още не може да усети това. В последните седмици от бременността жената вече усеща как бебето реагира на силен звук като се размърдва и корема й подскача. След 25 г.с. бебето вече може да разпознава гласа на майка си и татко си. Изследвания показват, че пулса на бебето се забавя когато майката говори, което е знак, че то се успокоява, чувайки гласа ѝ.
Обонянието
Сложните връзки в мозъка, отговорни за обонянието се формират още 5 седмици след зачатието. Доскоро учените не предполагаха, че бебето може да усеща мирис в утробата, тъй като се смяташе, че мирисът може да се усети само чрез дишане. Последни проучвания показват, че околоплодната течност, преминавайки през носната кухина на бебето, дразни сетивата и то е способно да долови мирис, макар и не точно такъв, какъвто ние си представяме. През третия триместър плацентата става по-пропусклива и бебето вече е способно да усеща аромати, например парфюма на майка си или аромата на различни храни, които тя консумира.
Вкусът
Вкусовите рецептори започват развитието си през 8 г.с и през третия месец бебето вече има ясно усещане за вкус. През околоплодните води то може да усеща вкуса на различните храни, които хапва майка му. Изследвания показват, че ембрионът преглъща по-интензивно когато е заобиколен от сладки вкусове и по-малко когато те са кисели или горчиви.
През последния триместър бебето поглъща около литър околоплодна течност на ден, наситена с различни вкусове. Учени смятат, че чрез избора на менюто си, майката до голяма степен определя вкусовите предпочитания на детето в бъдеще. Така например, майки, които пият морковен сок често през последните дни от бременността, след това забелязват, че бебета им предпочитат пюре от моркови. Също така бебето харесва кърмата повече тогава когато майката е хапнала, храни, които са му станали любими още през бременността. Това е ефективен начин да заложите здравословни навици за хранене още от утробата!
Tweet