6 гестационна седмица

29/11/2019, 09:42:39
6 гестационна седмица

29/11/2019

    6 гестационна седмица попада във втори лунарен месец от бременността. Жената вече знае, че е бременна, но ако сте с по-дълъг или нередовен цикъл може да узнаете новината през тази седмица.

    Развитие на ембрионът

    Плодния сак е с дължина 4-6 мм. и вече може да се види при вагинален ехографски преглед. В повечето случай прегледът за установяване на бременност се случва именно през 6 г.с. Ембрионът расте много бързо. Развиват се нервната и кръвоносната система. Сърцето му бие два пъти по-бързо от вашето. Сетивните органи – очи, уши, нос започват своето развитие. Образуват се гръбначния мозък, дихателната тръба, щитовидната жлеза и хипофизата. Има наченки на панкреас и бели дробове. Мозъкът се формира с бърза скорост. През 6-та седмица ембрионът прави първите си движения, но ще мине още доста време докато ги усетите.

    През тази седмица бебето е с размерите на малко грахче.

    Бъдещата майка

    През тази седмица вече може да изпитвате типичните симптоми на ранна бременност: гадене, повръщане, умора, сънливост, чувствителни гърди, леки болки ниско в таза, непоносимост към някои миризми и храни. Дори и да нямате никакви симптоми това не е притеснително! При някои жени те се появяват по-късно, докато други не чувстват почти никакъв дискомфорт.

    Лекарят може да препоръча да се въздържате от полови контакти през първите 13 седмици. Това може да се случи най-вече ако:

    • Имате прокървяване;
    • В миналото сте имали спонтанен аборт;
    • Имате цервикална недостатъчност;

    Някои лекари се презастраховат като препоръчват да избягвате сексуални контакти в ранна бременност, дори когато тя протича нормално, особено ако забременяването е било проблемно и е отнело време. Това не значи, че бременността е рискова. Следвайте съветите на лекаря и обсъдете с него всичко, което ви притеснява.

    През тази седмица зародишът е изключително чувствителен към външни влияния като токсични вещества, лекарства, рентгеново облъчване, вирусни и бактериални заболявания. Затова сведете до минимум всички рискови фактори.

    Може да се чувствате подути и да имате често уриниране. Това се дължи на промяната в хормоналния фон и на нарастването на матката, което вече е започнало, макар и на този етап да не е видимо.

    Не се преуморявайте, избягвайте стреса и недоспиването. За да намалите сутрешното гадене може да хапвате солети, плодове, да пиете вода с лимон. Хранете се редовно и балансирано. Може да усетите, че някои храни ви се ядат повече от други и това е нормално. Наблегнете на месо, зърнени храни, риба, плодове, зеленчуци.

    Не консумирайте сурови меса и меки сирена поради риск от токсоплазмоза и листериоза. По същата причина избягвайте сурова риба или морски дарове.

    Може да пиете 1-2 чаши кафе дневно. Избягвайте газирани напитки, пакетирани храни, изделия с голямо количество захар.

    Приемайте редовно фолиева киселина в доза, предписана от гинеколога.

    Ако се появи вагинално кървене в този период на бременността е нужен спешен преглед при гинеколог. Това може да не е тревожно, но може да става дума и за спонтанен аборт. Ако имате само леко зацапване, в повечето случаи не е притеснително. По преценка на лекаря могат да се включат хормонални препарати.

    Тагове:




    6 гестационна седмица попада във втори лунарен месец от бременността. Жената вече знае, че е бременн

    Имейл бюлетин

    Изпрати