1-4 гестационна седмица
28/11/2019 28/11/2019, 10:31:02 Модерни Родители
28/11/2019
1 гестационна седмица
Първа гестационна седмица започва от първия ден на последния месечен цикъл. В този момент жената още не е бременна. В акушерството срокът на бременността се изчислява според датата на последния цикъл на жената тъй като точната дата на зачеване не може да се определи. Това е така тъй като овулацията настъпва по различно време, обикновено около средата на месечния цикъл.
Женското тяло през 1 гестационна седмица
През първа гестационна седмица започва узряването на яйцеклетката, която предстои да бъде оплодена. В зависимост от продължителността на цикъла, овулацията се очаква след 8 до 24 дни.
Подготовка на бъдещата майка
Ако планирате бременност, след датата на първият ден от цикъла е важно да приемате лекарства с повишено внимание и да информирате лекарите, че е възможно забременяване. Избягвайте вредни навици като пушене, употреба на алкохол, недоспиване, прекомерно физическо натоварване.
Ако досега не сте започнали прием на фолиева киселина, направете го. Тя е важна за развитието на плода и избягване на тежки малформации. Фолиевата киселина участва в редица процеси, които се случват още в първите дни след зачеването когато жената не знае, че е бременна. Затова и гинеколозите съветват нейният прием да се започне веднага щом стартират опитите за забременяване.
Препоръчва се дневна доза от 400 мкг. фолиева киселина преди и по време на първия триместър от бременността. Естествените източници на витамин В9 са: маруля, спанак, броколи, магданоз, черен дроб, ядки. Дори и да приемате редовно тези храни в достатъчни количества, фолиевата киселина е много чувствителна и лесно разрушима под въздействието на светлина и температура, затова е възможно да имате недостиг и не бива да разчитате само на натурални източници.
Приемът на други хранителни добавки трябва да бъде съгласуван с лекар. Избягвайте правенето на рентгенови снимки, а ако това е много наложително, информирайте, че планирате бременност.
Поддържайте нормална двигателна активност без да се претоварвате. Осигурете си достатъчно сън. Ако имате хронични заболявания, уверете се, че са добре контролирани. Избягвайте силния стрес. Всички тези фактори оказват влияние върху зачеването.
2 гестационна седмица
Втора гестационна седмица започва 7 дни след началото на менструалния цикъл. Ако овулацията е между 8-ми и 14-ти ден, зачеването се случва през тази седмица. При по-дълъг цикъл забременяването става през третата седмица.
С наближаването на овулацията, цервикалния секрет се увеличава, става по-прозрачен и слузест. Може също така да усещате болки или повишена чувствителност в гърдите и малкия таз. Възможно е да наблюдавате увеличаване на либидото.
Яйчниците отделят все повече естроген с наближаването на овулацията. 24-36 часа преди спукване на фоликула и отделяне на яйцеклетката екстремно нараства и нивото на лутеинизиращ хормон. В този период може да забележите леко покачване на телесната температура и слаба болка ниско долу в корема. Лигавицата на матката постепенно се е удебелила за да осигури необходимите условия за имплантация и развитие на бременността. Тестовете за овулация могат да ви помогнат да разберете кой е най-подходящия период за зачеване.
Съвети към бъдещата майка през втора гестационна седмица
Ако все още не сте започнали прием на фолиева киселина, сега е моментът да го направите. Внимавайте с приема на лекарства и други хранителни добавки, особено такива без лекарско предписание.
Ако се наложи да се подложите на рентгенова снимка, уведомете, че е възможно да сте бременна.
Не прекалявайте с кофеина и захарта, а цигарите и алкохола –ограничете до минимум или спрете напълно. Може да поддържате нормална физическа активност.
Хранете се пълноценно, с достатъчно фибри, протеини и витамини. Осигурете си почивка, сън и положителни емоции.
3 гестационна седмица
Трета гестационна седмица започва на 15-ти ден от началото на месечния ви цикъл. Ако овулацията вече е минала, то яйцеклетката е оплодена. В случай, че овулацията е между 15-ти и 22-ри ден на менструалния цикъл, оплождането следва да се случи през тази седмица.
Яйцеклетката може да бъде оплодена в продължение на 24 часа след спукването на фоликула. Оплождането става във фалопиевата тръба.
От 4 до 7 дни след овулацията, оплодената яйцеклетка се имплантира в лигавицата на матката. Възможно е да усетите дразнене, съвсем лека болка или слабо кървене, по-скоро зацапване. Съвсем не е задължително обаче да имате каквито и да било симптоми. Само някои много чувствителни жени усещат имплантацията. Организмът на бъдещата майка започва да отделя имунно-подтискащ протеин (известен още като протеин на ранна бременност) за да не реагира имунната система към ембриона, разпознавайки го като чуждо тяло.
Деленето на клетките започва веднага след оплождането на яйцеклетката, още по време на движението ѝ към маточната тръба.
Бъдещата майка през трета гестационна седмица
По време на трета гестационна седмица жената все още не знае, че е бременна и няма никакви симптоми. Тялото обаче започва да се подготвя за износването на плода. Започва засилено производство на естроген и прогестерон, които имат за цел да запазят бременността. Прогестерона се отделя от жълтото тяло, образувало се по време на овулация, и води до задебеляване на стената на матката за да осигури добро закрепване на оплодената яйцеклетка.
През трета седмица ембрионът е все още група от клетки, които се размножават и растат бързо. Неговият размер е приблизително колкото сусамово семе. Рано е за установяване на бременността, но ако сте правили опити за такава, то преустановете всички вредни навици като пушене, употреба на алкохол и лекарства, които могат да навредят на плода.
4 гестационна седмица
През тази седмица все още само предполагате, че сте бременна. Рано е за симптоми, въпреки че при някои жени те може да се появят по това време и вероятно ще са едва доловими. При нормален 28-дневен цикъл, менструацията ви се очаква в края на тази седмица.
Развитие на ембриона през 4-та гестационна седмица
Зародишът вече се е настанил в матката. Започва да се образува плацентата и околоплодните води. Ембрионът се намира в амниотичен сак, който го предпазва от наранявания и външни влияния. Бебето все още няма очи, уши и уста, но техните зачатъци вече съществуват. Оформят се малки издутини, от които ще се образуват ръчички, крачета, пръсти, колена и лакти.
През четвърта седмица ембрионът развива и опашка, която представлява края на гръбначния му стълб.
Майката през четвърта гестационна седмица
Макар че вътрешните трансформации са започнали, все още няма видими промени в тялото ви. Матката и влагалището започват да се подготвят за износване на бременността. стените на матката омекват и се разширяват, мускулните влакна нарастват. Въпреки това през първият месец цялостния обем на матката не се променя осезаемо. Шийката на матката омеква и се обвива в защитен слузест слой, който предпазва от навлизането на бактерии чак до раждането.
Може да забележите, че гърдите ви са станали свръхчувствителни заради увеличеното количество естроген. Като цяло през тази седмица може да имате типичните ПМС симптоми – раздразнителност, слаб дискомфорт в долната част на корема, чувствителност в гърдите, леко замайване. На датата на очакваната менструация може да има леко зацапване.
Типичното сутрешно гадене се появява след 6 г.с. но при някои жени може да се появи малко по-рано. Заради увеличеното количество прогестерон може да забележите умора, увеличена нужда от сън, често уриниране.
Рано е за уринарен тест за бременност, но кръвният вече ще отчете забременяване.
Хранете се балансирано, не приемайте лекарства без предписание и избягвайте рентгенови снимки. Ако се наложи такава предупредете, че може да сте бременна.
Tweet