11 гестационна седмица
03/12/2019 03/12/2019, 14:17:25 Модерни Родители
03/12/2019
Единадесета гестационна седмица е в края на първия триместър от бременността. Неприятните симптоми като гадене, отпадналост, раздразнителност постепенно ще започнат да намаляват, а опасността от спонтанен аборт значително спада.
Бебето
Дължина – 5-6 см.
Тегло – 8-12 гр.
Вашето бебе вече има оформено лице. Космените фоликули започват своето развитие и кожата вече не е прозрачна. Всички зъбни пъпки са на мястото си. Главата на бебето все още е неестествено голяма спрямо тялото му. Пръстите на ръцете и на краката досега са били съединени с фина ципа, а през тази седмица започват да се разделят.
Външните полови органи са почти изцяло формирани. Ако бебето е момиче, през тази седмица започват развитието си яйчниците и матката. Бебето се движи много активно в околоплодните води и реагира на външни дразнения като маха с крачета и ръчички. През 11 гестационна седмица се развива ирисът на фетуса и се появяват ноктите. Започва да функционира пикочната система на бебето.
Бъдещата майка
Възможно е все още да страдате от сутрешно (или целодневно) гадене, което се очаква да премине през следващите седмици. През този период много жени забелязват отслабване на симптомите на бременността – гадене, повръщане, наедряване на гърдите, умора, сънливост, чувствителност към миризми. Това е напълно нормално, тъй като тялото ви вече е свикнало с бременността и не е повод за притеснение. Ако гаденето намалее, възможно е това да доведе до повишаване на апетита.
Полезни съвети
Не преяждайте, както ви съветват бабите. Нуждаете се само от около 300-500 калории дневно повече, така че не се изкушавайте да опитате всяка вкусотия и да натрупате твърде много излишни килограми. Ако бременността протича нормално не спирайте да се движите. Полезно е ходенето пеша като все пак избягвате екстремни натоварвания. Продължавайте да приемате фолиева киселина и други витамини, ако вашият лекар ви е предписал. В случай, че нямате изрична лекарска забрана можете да пътувате и да правите секс. Ако работата не ви натоварва физически и не се уморявате прекалено, няма причина да спирате още на този етап. В случай, че не се чувствате добре обаче, си вземете болничен и си починете.
Изследвания
Между 11-та и 13-та седмица се прави първият скрининг, който определя риска за Синдром на Даун. Скринингът включва ултразвуково изследване, при което се измерват нухална транслуценция, назалната кост, изследване на дясната сърдечна клапа и малък съд в черния дроб на плода. Също така се взима венозна кръв на бъдещата майка за изследване на продукти на плацентата. След това на база параметрите, специална софтуерна програма изчислява рискът плодът да е със Синдром на Даун. Изследването се препоръчва на всички бременни, но е особено важно за жени на възраст на 35 години, както и такива с анамнеза за Синдром на Даун в рода.
Ако през изминалата седмица не сте направили изследване на кръвна група и определяне на резус фактор, то сега е момента затова.
Tweet